Załóż konto testowe
Dostęp na . 48h . za darmo!

Aporty w jednostkach samorządu terytorialnego – zasady podatkowe i rachunkowe

Halina Skiba

Autor: Halina Skiba

Dodano: 10 maja 2022
Starszy mężczyzna ze zwojem papierów z drukarki
  Jednostki samorządu terytorialnego, gospodarując swoim majątkiem, dokonują obrotów posiadanym zasobem, które polegają na sprzedaży, zamianie, oddawaniu w użytkowanie wieczyste, w najem lub dzierżawę, użyczenia, w trwały zarząd. A w ostatnich latach na popularności zyskały transakcje niepieniężne, w ramach których jednostka traci kontrolę nad jednym składnikiem aktywów i w zamian uzyskuje kontrolę nad innym.  

Przykładem takiej transakcji jest wniesienie wkładu rzeczowego w postaci składnika aktywów w zamian za objęcie udziałów lub akcji, czyli aport. Literalne brzmienie art. 58 ustawy gospodarce nieruchomościami mówi, że to nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa mogą być wnoszone jako wkłady niepieniężne do spółek w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Jednak w art. 13 ww. ustawy, który określa zasady obrotu nieruchomościami, wskazane jest, że uregulowania dotyczące wnoszenie nieruchomości jako wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek odnoszą się również do jednostek samorządu terytorialnego.  

Wnoszenie wkładu niepieniężnego do spółki w postaci nieruchomości odbywa się zgodnie z umową spółki i może mieć miejsce nie tylko przy tworzeniu spółki, ale także później, z zastrzeżeniem wynikającym z art. 158 Kodeksu spółek handlowych, podwyższenie kapitału zakładowego dokonywane po wpisie do rejestru spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, może być pokryte wyłącznie wkładami pieniężnymi, jeżeli zmiany umowy spółki dokonano przy wykorzystaniu wzorca uchwały zmieniającej umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a w przypadku gdy zmiany umowy spółki dokonano w formie aktu notarialnego – także wkładami niepieniężnymi.  

Wniesienie aportu zarówno w zawieranej umowie spółki, jak i później poprzez zmiany umowy spółki rodzi określone konsekwencje u obydwu stron umowy. W niniejszym artykule omówione zostaną następstwa tego zdarzenia od strony podatkowej i rachunkowej u wnoszącego, czyli w jednostkach samorządu terytorialnego. 

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jakie skutki w VAT wywołuje wniesienie aportu?
  • Czy aport to zawsze czynność podlegająca opodatkowaniu?
  • Jak ustalić podstawę opodatkowania i kiedy wykryć moment powstania obowiązku podatkowego?
  • Jak ująć aport w księgach rachunkowych?

Pozostało jeszcze 94% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zamów pełen dostęp do portalu i przekonaj się, ile zyskasz. Codziennie świeże informacje i narzędzia aktualizowane na bieżąco.

Pierwsze 14 dni BEZPŁATNIE! Przetestuj portal i zadecyduj o dalszej współpracy.

Sprawdź co oferuje Serwis RB »

Możesz także założyć konto testowe na 48h!

Przetestuj zanim kupisz! Otrzymaj dostęp testowy na 48h. W ramach dostępu możesz korzystać ze wszystkich zasobów portalu!

PS. Po upłynięciu okresu testowego dostęp automatycznie wygaśnie.

Dostęp testowy »

Jeśli posiadasz już konto zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Halina Skiba

Autor: Halina Skiba

specjalista ds. finansowych w jednostce budżetowej, wieloletni praktyk, autor licznych publikacji w zakresie klasyfikacji budżetowej
Słowa kluczowe:
aportwniesienie aportu

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej