Załóż konto testowe
Dostęp na . 48h . za darmo!

Jak poprawnie wykazywać w sprawozdaniu Rb-27S wpłaty podatków i niepodatkowych należności, dokonanych na przełomie dwóch miesięcy oraz na przełomie roku

Barbara Jarosz

Autor: Barbara Jarosz

Dodano: 30 maja 2022
deklaracje , dokumenty

Zakładowy plan kont powinien zapewniać możliwość sporządzenia sprawozdań finansowych, sprawozdań budżetowych lub innych sprawozdań określonych w odrębnych przepisach. Przepisy precyzyjnie określają zakres informacji (danych), które winny być wykazywane w kolumnie 7 sprawozdania Rb-27S „Dochody wykonane (wpływy minus zwroty)".

Przepisy § 3 ust. 1 pkt 4 oraz § 3 ust. 3 instrukcji sporządzania sprawozdań budżetowych, w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego, stanowiącej załącznik nr 37 do rozporządzenia ministra finansów w sprawie sprawozdawczości budżetowej, precyzyjnie określają zakres informacji (danych), które winny być wykazywane w kolumnie 7 sprawozdania Rb-27S „Dochody wykonane (wpływy minus zwroty)”.

Sprawozdanie Rb-27S – wpłaty na przełomie miesięcy i lat

W obu przypadkach, oprócz dochodów wykonanych na podstawie ewidencji analitycznej do rachunku bieżącego – subkonto dochodów, należy doliczyć środki w drodze, które nie wpłynęły na rachunek bieżący z enumeratywnie wymienionych form płatności.

Powyższa zasada odnosi się do każdego okresu sprawozdawczego. To jest zarówno sprawozdań Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego, sporządzanych za poszczególne miesiące roku, jak również do sporządzania rocznego sprawozdania Rb-27S.

Jednocześnie należy zauważyć, że podobna zasada sporządzania sprawozdań Rb-27S, w zakresie kolumny „Dochody wykonane”, była zawarta również we wcześniejszych rozporządzeniach, regulujących kwestie sprawozdawczości budżetowej. Dotyczyła nie ujętych w ewidencji analitycznej do rachunku bieżącego – subkonto dochodów – wpłat do kasy jednostki i wpływów zapłaconych kartą płatniczą.

Przeczytaj także:

Ponadto z § 20 ust. 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej wynika, że zakładowy plan kont powinien zapewniać możliwość sporządzenia sprawozdań finansowych, sprawozdań budżetowych lub innych sprawozdań określonych w odrębnych przepisach.

Stosowane przez jednostkę rozwiązania ewidencyjne – zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o rachunkowości, powinny wynikać z przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, którą ustala w formie pisemnej i aktualizuje kierownik jednostki.

Autor: Barbara Jarosz
Źródło:

Pismo MF nr ST2.4761.15.2022 z 24 maja 2022 r.

Barbara Jarosz

Autor: Barbara Jarosz

główna księgowa jednostki budżetowej, posiada certyfikat MF, wieloletni praktyk
Słowa kluczowe:
sprawozdanie Rb-27S

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej