Załóż konto testowe
Dostęp na . 48h . za darmo!

Chat GPT w budżetówce. Czy ułatwi pracę?

Dodano: 16 marca 2023
jednostka budżetowa
chat gpt

Od dłuższego już czasu dużo mówi się o chacie GPT. Tym bardziej, że już pojawiła się jego najnowsza wersja – chat GPT 4. Czy można go wykorzystać w budżetówce? Czy ułatwi on pracę księgowym i skarbnikom? Sprawdziliśmy to!

Wydaje się, że sztuczna inteligencja, czyli chat GPT wie wszystko. Dużo słyszy się o wykorzystaniu chata GPT przez uczniów przy odrabianiu prac domowych, pisaniu sprawdzianów i wypracowań. Od znajomych autorów wiem, że całkiem zgrabnie pisze opowiadania. Wystarczy podać mu zarys akcji, kilka wytycznych i już mamy gotowe opowiadanie.

Chat GPT odpowiada na pytania

Chat GPT wie kto jest prezydentem Polski, a kto premierem. Poda nam stolicę Albanii i wskaże datę bitwy pod Płowcami. To całkiem sporo. Ale czy wystarczy, żeby doradzać księgowym pracującym w budżetówce? Czy polskie przepisy prawa dla jednostek sektora finansów publicznych nie są dla niego za trudne?

Chat GPT w jsfp

Zaczęliśmy więc pytać chat GPT o różne kwestie rachunkowe i… nie otrzymaliśmy poprawnych odpowiedzi. Pierwsze pytanie, jakie zadaliśmy to: „Do którego paragrafu kwalifikuje się remont pomieszczenia wewnątrz budynku zabytkowego”?

Odpowiedź chata GPT: „Nie jestem w stanie jednoznacznie określić, do którego paragrafu kwalifikuje się remont pomieszczenia wewnątrz budynku zabytkowego, ponieważ nie została podana żadna specyfikacja ani kontekst prawny. Z reguły remonty budynków zabytkowych podlegają szczególnym przepisom i wymaganiom, które określają jakie prace można wykonać, jakie materiały użyć oraz jakie procedury należy przestrzegać. W zależności od konkretnych okoliczności i przepisów, remont pomieszczenia wewnątrz budynku zabytkowego może podlegać różnym przepisom prawnym, takim jak przepisy dotyczące ochrony zabytków, przepisy budowlane czy przepisy dotyczące środowiska. W takim przypadku warto skonsultować się z odpowiednim organem, np. konserwatorem zabytków, architektem czy prawnikiem, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat przepisów, które mają zastosowanie do danego przypadku”.

To prawda, nie podaliśmy żadnej podstawy prawnej, ale mieliśmy szybkie pytanie i oczekiwaliśmy szybkiej odpowiedzi. Spróbowaliśmy więc dopracować pytanie: „Do którego paragrafu klasyfikacji budżetowej kwalifikuje się remont pomieszczenia wewnątrz budynku zabytkowego”?

Odpowiedź chata GPT: „Nie jestem w stanie jednoznacznie określić, do którego paragrafu klasyfikacji budżetowej kwalifikuje się remont pomieszczenia wewnątrz budynku zabytkowego, ponieważ klasyfikacja budżetowa zależy od konkretnej sytuacji finansowej i budżetowej jednostki odpowiedzialnej za remont. W zależności od kontekstu i celów, dla których przeprowadzany jest remont, wydatki na ten cel mogą zostać sklasyfikowane na różne sposoby. Na ogół wydatki na remonty budynków zabytkowych są realizowane przez instytucje i jednostki odpowiedzialne za ochronę zabytków, takie jak Narodowy Instytut Dziedzictwa, konserwatorzy zabytków lub samorządy. Warto więc skonsultować się z odpowiednią instytucją, aby uzyskać informacje na temat klasyfikacji budżetowej wydatków związanych z remontem pomieszczenia wewnątrz budynku zabytkowego w konkretnym przypadku”.

Znowu nie to, oczekiwaliśmy przecież odpowiedzi, że wydatki na remont pomieszczenia wewnątrz budynku zabytkowego (wpisanego do rejestru zabytków) należy zakwalifikować do § 434 „Zakup usług remontowo-konserwatorskich dotyczących obiektów zabytkowych będących w użytkowaniu jednostek budżetowych”; że w § 434 księguje się wydatki na prace konserwatorskie oraz restauratorskie – z wyjątkiem wydatków na zakup usług świadczonych przez osoby fizyczne, objętych paragrafami: od 401 do 403, 405, 406, od 408 do 410 i 417 – ponoszone zgodnie z ustawą z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Czy pytania z klasyfikacji budżetowej są za trudne dla chata GPT?

Być może pytanie było za trudne, zadaliśmy więc inne: „Szkoła w ramach posiadanych środków budżetowych chce zakupić zestaw do terapii sensorycznej za ok. 20.000 zł. Czy taki wydatek może być pokryty z § 424 „Zakup środków dydaktycznych i książek”, czy z § 606 „Wydatki na zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych”? Pytanie wydawało się nam dosyć proste i oczywiste.

Chat GPT odpowiedział: „Zakup zestawu do terapii sensorycznej w szkole należy do kategorii wydatków inwestycyjnych, a nie środków dydaktycznych i książek, dlatego bardziej odpowiednią kategorią klasyfikacji budżetowej dla takiego wydatku byłoby § 606 "Wydatki na zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych" (…)”.

Po tej odpowiedzi pomyśleliśmy w redakcji, że jest źle, bardzo źle. Przecież zakup zestawu do terapii sensorycznej należy zakwalifikować do § 424 „Zakup środków dydaktycznych i książek”.

Sprawozdawczość budżetowa a chat GPT

Jak zapewne Państwo się domyślacie na pytaniach o sprawozdawczość budżetową chat GPT także poległ. Ale czy należy się dziwić? Bałagan panujący od dłuższego czasu w przepisach dotyczących jsfp potrafi spędzać sen z powiek najbardziej doświadczonym księgowym, a cóż dopiero jakiejś tam sztucznej inteligencji… Nasunęło się nam jednak pewne pytanie, którego nie ośmieliliśmy się zadać chatowi GPT, a mianowicie „kto pisze polskie ustawy”.

Wydawca serwisuRB Monika Zabrocka-Kutera

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej