Załóż konto testowe
Dostęp na . 48h . za darmo!

Z jaką datą sprzedaży jednostka powinna wystawiać comiesięczne faktury za najem

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 22 listopada 2023
CUW
48dd96d8110692278752a9acf9a4f9bda4c4b897-xlarge

W odniesieniu do usług wykonywanych w sposób ciągły, czyli np. takich jak najem wskazuje się ostatni dzień uzgodnionego przez strony umowy najmu okresu rozliczeniowego, czyli np. 31 października, 30 listopada itd.

Faktura powinna zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty (tu chodzi o datę przyjęcia zapłaty, zaliczki, raty), o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.

W istocie więc nie chodzi o „datę sprzedaży”. Przepisy mówiące „o dacie sprzedaży” (jeszcze wówczas rozporządzenie) funkcjonowały do 31 marca 2011 r. Mimo to – wskazywanie na fakturze „daty sprzedaży” nie jest uważane za błąd, ale samo w sobie właśnie prowadzi do niepewności i nieporozumień. 

W przypadku usług o charakterze ciągłym – uznaje się ją za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia. Czyli na fakturze podaje się np. 30 listopada, 31 grudnia itd.

Jeśli więc faktura sprzedaży zawiera „datę sprzedaży”, to zasadne jest tu wpisanie ostatniego dnia miesiąca (ostatni dzień przyjętego przez strony okresu rozliczeniowego, którym zwykle jest właśnie miesiąc kalendarzowy).

Na marginesie – w obliczu zapłaty zaliczki na poczet umowy najmu, trzeba przypomnieć że nie jest to zdarzenie, które miałoby przyśpieszyć moment powstania obowiązku podatkowego dla usługi najmu. Czyli ani nie wystawia się faktury zaliczkowej, ani nie umieszcza informacji o wcześniejszej zapłacie czy zaliczce.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Nr 224 Maj 2024 r.

Nr 224 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej