Załóż konto testowe
Dostęp na . 48h . za darmo!

Jak odliczać VAT przy mieszanym wykorzystywaniu budynku

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 13 czerwca 2022
Mieszane wykorzystywanie budynku

Przy mieszanym wykorzystywaniu budynku i braku możliwości przypisania wydatku do konkretnego rodzaju sprzedaży, VAT odliczamy proporcjonalnie. Jednak do odliczenia ustawodawca przewidział tylko metodę obrotową, a nie odliczanie według klucza powierzchniowego. 

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji indywidualnych dyrektor KIS rozpatrywał przypadek, w którym podatnik wykorzystywał budynek równocześnie do czynności zwolnionych (usługi szkoleniowe) oraz do czynności opodatkowanych (umów najmu z innymi podmiotami).

Podatnik uważał, że może odliczać 79% VAT naliczonego, co odpowiada wykorzystywanemu metrażowi budynku na działalność gospodarczą, niepodlegającą zwolnieniu przedmiotowemu z VAT. Podatnik utrzymywał więc, że wyodrębnienie kosztów odbywa się na podstawie wyliczenia metrów wynajętych lokali. Przyjęta została więc metoda przyporządkowania, według „klucza powierzchniowego”.

Mieszane wykorzystywanie budynku

Organ podatkowy wyjaśnił, że przepisy zawarte w art. 90 ustawy o VAT regulują kwestie związane z prawem do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji, gdy podatnik nabyte towary i usługi wykorzystuje zarówno do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.

Z tym, że przez czynności w związku z którymi nie przysługuje prawo do odliczenia należy rozumieć czynności zwolnione od podatku. Przepis art. 90 ustawy określa dla ww. sytuacji zasady proporcjonalnego odliczenia podatku naliczonego w ciągu roku podatkowego na podstawie obrotów osiągniętych w poprzednim roku podatkowym.

Przeczytaj także:

Przyporządkowanie dokonanych zakupów

Obowiązkiem podatnika w pierwszej kolejności jest przypisanie konkretnych wydatków do określonego rodzaju sprzedaży, z którymi wydatki te są związane. Podatnik ma obowiązek odrębnego określenia, z jakim rodzajem działalności będzie związany podatek wynikający z otrzymanych faktur zakupu, czyli dokonania tzw. bezpośredniej alokacji. Jeżeli takie wyodrębnienie jest możliwe, przysługuje prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną.

Brak jest natomiast takiego prawa w stosunku do towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności zwolnionych lub niepodlegających temu podatkowi.

W sytuacji, gdy przyporządkowanie dokonanych zakupów do poszczególnych rodzajów działalności nie jest możliwe, a zakupy służą zarówno do celów wykonywanych przez podatnika w ramach działalności gospodarczej czynności zwolnionych jak i opodatkowanych, podatnik winien ustalić proporcję, o której mowa w art. 90 ustawy.

Metoda klucza powierzchniowego nie stanowi bezpośredniej alokacji

Zdaniem fiskusa przyjęta przez podatnika metoda przyporządkowania, według „klucza powierzchniowego” na gruncie przepisów ustawy o VAT (art. 90 ust. 1 i następne), nie stanowi bezpośredniej alokacji, lecz jest metodą szacunkową. Skoro więc wskazano na możliwość przyporządkowania według powierzchni (wyliczenia metrów wynajętych lokali) to oznacza to, że podatnik nie jest jednak w stanie określić, jaka część podatku naliczonego jest bezpośrednio związana ze sprzedażą opodatkowaną.

W konsekwencji – w sytuacjach, w których nie da się wyodrębnić kwot podatku związanych z czynnościami opodatkowanymi oraz związanych z czynnościami zwolnionymi, podatnik w oparciu o art. 90 ustawy o VAT, ma prawo skorzystać z odliczenia proporcjonalnego. W jego przypadku część podatku podlegającego odliczeniu ustala się za pomocą proporcji opartej na strukturze sprzedaży. W art. 90 ust. 3 ustawy ustawodawca jednoznacznie określił, w jaki sposób należy ustalić proporcję, według której następnie należy dokonywać odliczeń. Z regulacji tej jednoznacznie wynika, że ustawodawca przewidział tylko metodę obrotową. Proporcja ta opiera się wyłącznie na kwotach obrotów osiągniętych bądź szacowanych.

Problem polegał więc na tym, że w takich wypadkach (sprzedaż opodatkowana i zwolniona), ustawodawca przewidział tylko metodę obrotową, a nie odliczanie według klucza powierzchniowego. 

Autor: Łukasz Matusiakiewicz
Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 8 marca 2022 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.1013.2021.2.AB.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej