Załóż konto testowe
Dostęp na . 48h . za darmo!

Jak ocenić – na potrzeby zastosowania stawki VAT – czy grunt został przeznaczony pod zabudowę

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 15 września 2023
jednostka samorządu terytorialnego
budowa bloku, domu wielorodzinnego

Artykuł 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT przewiduje zwolnienie z VAT dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Należy więc uznać, iż zwolnienie to znajduje zastosowanie w przypadkach, gdy przeznaczenie podstawowe gruntów stanowiących przedmiot transakcji jest – zgodnie z MPZP – inne niż budowlane.

W sprawie chodziło o działki, które znajdują się na obszarze oznaczonym symbolem: ZL - funkcja podstawowa las i R - funkcja podstawowa rolnicza przestrzeń produkcyjna.

Podatnik miał wątpliwość co do stawki VAT przy sprzedaży działek. Podnosił, że są one niezabudowane, a według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego teren działek nie jest przeznaczony pod zabudowę.

Dla działek nie zostały wydane decyzje o warunkach zabudowy, takie decyzje nie zostaną też wydane w przyszłości. Podatnik nie widzi bowiem uzasadnienia dla występowania z wnioskami o wydanie takich decyzji, tym bardziej, że teren działek objęty jest zakazem zabudowy.

Dodatkowo z zapisów MPZP dla terenów oznaczonych symbolem R oraz ZL wynika, że nie przewiduje się innej niż podstawowa funkcji terenu, a teren objęty jest zakazem zabudowy, z tym że dla terenów rolniczych dopuszczalna jest budowa szklarni i tuneli foliowych, zaś dla terenów leśnych dopuszczalna jest budowa tymczasowych budynków i budowli dla celów gospodarki leśnej, gdy powierzchnia działki przekracza 5 ha (działki będące przedmiotem sprzedaży leżą w obszarach R i ZL, a ich łączna powierzchnia wynosi 0,1632 ha).

Z kolei dyrektor KIS podniósł, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza dla działek możliwość lokalizacji obiektów budowlanych i urządzeń, obiektów małej architektury czy dróg wewnętrznych. Sama możliwość umiejscowienia wskazanych obiektów na terenie działek, zdaniem organu, oznacza że w istocie objęte wnioskiem o wydanie interpretacji działki stanowią grunty przeznaczone pod zabudowę i są terenami budowlanymi określonymi w art. 2 pkt 33 ustawy o VAT. Tym samym dostawa działek nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Jednak w ocenie WSA w Kielcach – kluczowe znaczenie ma określenie w planie zagospodarowania przestrzennego podstawowego przeznaczenia terenu. Dopuszczone w tym planie pomocnicze funkcje służą jedynie uzupełnieniu zasadniczego sposobu gospodarowania danego terenu, lecz go nie zmieniają.

Jeżeli więc art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT przewiduje zwolnienie z VAT dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane, to należy uznać, iż znajduje ono zastosowanie w przypadkach, gdy przeznaczenie podstawowe gruntów stanowiących przedmiot transakcji jest - zgodnie z MPZP - inne niż budowlane. Skoro zaś dostawa ma dotyczyć gruntów o dominującym przeznaczeniu "rolnicza przestrzeń produkcyjna" i "las", z generalnym zakazem zabudowy, przy jednoczesnym dopełniającym umożliwieniu tworzenia obiektów sprzyjających urzeczywistnieniu głównych - niebudowlanych - celów wskazanych terenów, to ich zakwalifikowanie jako terenów budowlanych trzeba ocenić jako błędne.

Reasumując, sąd zgodził się z podatnikiem, iż sprzedaż działek należy kwalifikować jako sprzedaż terenów innych, niż tereny budowlane. W efekcie taka sprzedaż jest zwolniona z VAT.

 

Autor: Łukasz Matusiakiewicz
Źródło:

Wyrok WSA w Kielcach z 23 lutego 2023 r. o sygn. akt I SA/Ke 548/22.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
nieruchomośćstawka VAT

Nr 224 Maj 2024 r.

Nr 224 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej