Załóż konto testowe
Dostęp na . 48h . za darmo!

Czy prowadzenie gminnego przedszkola i dostarczanie posiłków dzieciom, podlega VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 19 września 2022
dziecko w foteliku do karmienia

W jednym z ostatnio wydanych orzeczeń NSA analizował problematykę opodatkowania VAT świadczeń realizowanych od 1 stycznia 2018 r. za opłatą w przedszkolach gminnych. Chodziło o usługi obejmujące korzystanie przez dzieci z wychowania przedszkolnego ponad wymiar 5 godzin dziennie oraz ich wyżywienie. Spór tyczył się tego, czy gmina działa tu jako podatnik VAT, czy jako organ władzy publicznej w sferze publicznej.

NSA przypomniał, iż aktualnie w orzecznictwie utrwaliło się, że jednostka samorządu terytorialnego nie może być uznana za podatnika VAT w stosunku do świadczeń obejmujących opiekę nad dziećmi w przedszkolu (ponad pięciogodzinny dzienny wymiar) oraz wyżywienie dzieci. Działania takie owa jednostka wykonuje, bowiem jako organ władzy publicznej.

Czytaj także:

 Zorganizowanie stołówki, czyli wyżywienia dla dzieci jest zadaniem przedszkola (jednostki organizacyjnej gminy) realizowanym w ramach szeroko pojętej edukacji, które należy do zadań publicznych gminy wykonywanych przez nią jako organ władzy publicznej. W pojęciu edukacji publicznej mieści się prowadzenie przedszkoli oraz organizowanie stołówek, celem zapewnienia możliwości korzystania z posiłków w stołówce za odpłatnością, a także organizowanie pobytu dzieciom w przedszkolach ponad 5-godzinny limit dzienny.

Sam odpłatny charakter czynności wykonywanych przez gminę nie ma przesądzającego znaczenia, dla uznania ich za wykonywane w ramach VAT, gdyż również na gruncie publicznoprawnym opłata ma taki charakter, czyli co do zasady stanowi swoistą zapłatę za określone świadczenie organu administracji.

Dodatkowo – pobieranie opłat za wyżywienie dzieci w szkołach, przedszkolach i żłobkach oraz opłat za pobyt w tych placówkach, określają przepisy prawa. Przepisy te nie dają możliwości ustalenia dowolnej ceny.

Wreszcie – dla opodatkowania VAT niezbędne byłoby wykazanie, że pozostawienie tych czynności poza systemem VAT, sytuowałoby gminę w korzystniejszym położeniu, niż pozostałych uczestników obrotu prawnego, wywołując znaczne zakłócenia konkurencji.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz
Źródło:

Wyrok NSA z 11 maja 2022 r., I FSK 220/19.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
przedszkolewyżywienie

Nr 223 - Kwiecień/Maj 2024 r.

Nr 223 - Kwiecień/Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej