Karta Dużej Rodziny

pieniądze daje ręka wychodząca z monitora

Od 1 marca 2023 r. obowiązuje waloryzacja kwot opłat za wydanie Karty Dużej Rodziny oraz kosztów realizacji ustawy

Kwoty, o których mowa w art. 13 ust. 2 oraz art. 29 ust. 4− 6 ustawy o KDR, podlegają waloryzacji od 1 marca wskaźnikiem waloryzacji równym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w roku poprzedzającym rok, w którym jest przeprowadzana waloryzacja. Wysokość ustalonych w ten sposób kwot zaokrągla się do pełnych złotych w górę.

Kwoty podlegające waloryzacji nie mogą ulec obniżeniu. Wysokość kwot podlegających waloryzacji jest ogłaszana w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w drodze obwieszczenia, przez ministra właściwego do spraw rodziny, w terminie do końca lutego roku kalendarzowego, w którym jest przeprowadzana waloryzacja (patrz tabela 1).

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny jest wydawana członkom wchodzącym w skład rodziny po spełnieniu określonych w ustawie warunków. Podkreślić należy, że karta − co do zasady – jest wydawana bezpłatnie. Tylko w dwóch przypadkach członek rodziny wnosi opłatę za wydanie karty. Mowa jest o sytuacji, kiedy karta zostanie w jakiś sposób utracona (zagubiona, skradziona, zniszczona itp.), czyli wystąpi zdarzenie losowe, wówczas na wniosek rodziny jest wydawany duplikat karty. Opłata za wydanie duplikatu karty podlega corocznej waloryzacji.

Drugi przypadek odpłatności wystąpi, gdy karta została już wydana w formie elektronicznej, ale członek rodziny (np. ze względu na wiek, brak możliwości obsługi urządzeń mobilnych itp.) wystąpi z wnioskiem o wydanie karty w formie tradycyjnej, czyli plastikowego kartonika, opłata ta jest stała (kwota nie podlega waloryzacji) i obecnie wynosi 10 zł.

W celu ustalenia sumy kosztów związanych z realizacją ustawy o Karcie Dużej Rodziny pracownik merytoryczny umieszcza informacje o liczbie wniosków i rodzaju przeprowadzonych działań w odpowiednio przygotowanym do tego celu systemie. Iloczyn kwoty i rodzaju działań daje sumę kosztów realizacji ustawy (patrz przykład 1) – na tej podstawie jest przyznawana dla beneficjenta (gminy) dotacja celowa.

Wielkość dotacji została uzależniona od ustalonego dla gminy danego województwa limitu wydatków oraz wpływu środków finansowych z Ministerstwa Finansów na rachunek budżetu danego wojewody.

Środki w formie dotacji celowej gmina otrzymuje w klasyfikacji dział 855, rozdział 85503 z przeznaczeniem na wynagrodzenia dla pracowników obsługujących zadanie, materiały biurowe, koszty opłat pocztowych, energii, telefonów, usługi informatyczne itp. (patrz przykłady 2 i 3)