Załóż konto testowe
Dostęp na . 48h . za darmo!

Jakie obowiązki ma uczelnia z tytułu zwrotu pracownikom dodatkowych kosztów używania prywatnego auta

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 2 czerwca 2022
koszty używania prywatnego auta

Uczelnia publiczna we wniosku o interpretację zapytała, czy zwrot dodatkowych kosztów podróży służbowych, tj. opłaty za płatne parkingi i autostrady czy inne wydatki związane z podróżami służbowymi, np. opłaty za przejazd promem, związane z wykorzystaniem w podróży służbowej samochodu prywatnego, jest dla pracowników zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym, czy uczelnia jest zobowiązana do obliczania, pobrania i odprowadzania podatku.

Dyrektor KIS potwierdził, że jak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:

a)    podróży służbowej pracownika,
b)    podróży osoby niebędącej pracownikiem

– do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że pracownicy uczelni są zobowiązani do wyjazdów służbowych na konferencje naukowe oraz do wyjazdów służbowych na miejsce świadczenia usług badawczo-rozwojowych.

Zwrot kosztów używania prywatnego auta

W celu dojazdu do wyznaczonego miejsca pracownicy wykorzystują własne środki transportu. Podróże służbowe pracowników generują dodatkowe koszty, związane z dojazdem na miejsce konferencji czy miejsca wykonywania usług badawczych. Są to:

  • podróż autostradą,
  • opłaty parkingowe,
  • opłaty za przeprawy promowe itp.

Zgodnie z założeniami Kodeksu pracy, uczelnia zwraca pracownikom wszelkie wydatki związane z podróżą służbową, w tym ww. opłaty parkingowe i autostradowe oraz koszty używania pojazdu wynikające z tzw. „kilometrówki”.

Przeczytaj także:  

Organ podatkowy wskazał zatem, że w związku z odbywaniem podróży służbowych, zwrot pracownikom dodatkowych udokumentowanych kosztów, związanych z wykorzystaniem w podróży służbowej samochodu prywatnego – stanowi dla pracowników przychód w rozumieniu przepisów ustawy o PIT, jednakże podlegający zwolnieniu na mocy art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a tej ustawy.

 

W konsekwencji na uczelni nie ciążą obowiązki płatnika w związku ze zwrotem pracownikom ww. kosztów. Przy czym kwota zwolnienia z tytułu zwrotu kosztów z tytułu opłat za płatne parkingi, opłat za autostrady, czy też opłat za przeprawy promowe, nie podlega wliczeniu do kwoty zwolnienia limitowanego, dotyczącego kosztów samego przejazdu (tzw. kilometrówki).

Autor: Łukasz Matusiakiewicz
Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 14 stycznia 2022 r. nr 0112-KDIL2-1.4011.1043.2021.1.KF.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej