Załóż konto testowe
Dostęp na . 48h . za darmo!

Substytucja w doradztwie podatkowym

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 2 sierpnia 2023
wskazanie np. winnego kierownika

Czy doradca podatkowy będący pełnomocnikiem w postępowaniu podatkowym w zakresie podatku od nieruchomości, może ustanowić pełnomocnika substytucyjnego?

Przypomnijmy, żew postępowaniu przed organami administracji publicznej w sprawach obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami pełnomocnikiem podatnika, płatnika, inkasenta oraz osób trzecich odpowiedzialnych za zaległości podatkowe oraz następców prawnych podatników, płatników lub inkasentów - może być również doradca podatkowy.

Doradca podatkowy jest uprawniony do występowania w charakterze pełnomocnika w postępowaniu w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych dotyczących spraw, o których mowa wyżej.

Doradca podatkowy może sam uwierzytelnić odpis udzielonego mu pełnomocnictwa. Doradca podatkowy ma prawo sporządzania poświadczeń odpisów dokumentów za zgodność z okazanym oryginałem w zakresie określonym odrębnymi przepisami. Poświadczenie powinno zawierać podpis doradcy podatkowego, datę i oznaczenie miejsca jego sporządzenia, na żądanie - również godzinę dokonania czynności. Jeżeli dokument zawiera cechy szczególne (dopiski, poprawki lub uszkodzenia) doradca podatkowy stwierdza to w poświadczeniu.

Doradca podatkowy może też udzielić dalszego pełnomocnictwa (substytucji) innemu doradcy podatkowemu, adwokatowi lub radcy prawnemu.

Mimo to – dodatkowo warto pamiętać o tym, że w odniesieniu do pełnomocnictwa – w zakresie nieuregulowanym w Ordynacji podatkowej stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego.

Zatem z Kodeksu cywilnego wynika, że  pełnomocnik może ustanowić dla mocodawcy innych pełnomocników tylko wtedy, gdy umocowanie takie wynika z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

Jeśli więc z pełnomocnictwa dla doradcy podatkowego wynika prawo ustanawiania dalszych pełnomocników, to jest to dodatkowa „furtka” i wtedy pełnomocnik substytucyjny nie musi być doradcą podatkowym, adwokatem lub radcą prawnym.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej