Załóż konto testowe
Dostęp na . 48h . za darmo!

Sprawdź, czy możesz poprawić lub uzupełnić wniosek w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki

Agnieszka Szuszakiewicz-Idziaszek

Autor: Agnieszka Szuszakiewicz-Idziaszek

Dodano: 1 czerwca 2023
dokumenty, pisma

Jak wygląda ocena projektów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, Priorytet II. Środowisko sprzyjające innowacjom, Działanie 2.09 Seal of Excellence? Czy możliwa jest poprawa, jeśli we wniosku będą pomyłki?

Ocena projektów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, Priorytet II. Środowisko sprzyjające innowacjom, Działanie 2.09 Seal of Excellence została przedstawiona m.in. w Regulaminie naboru wniosków dotyczących wskazanego programu.

Jeśli we wniosku zostaną stwierdzone błędy lub pomyłki, zostaniesz wezwany do ich poprawienia.

Ocena projektów prowadzona jest w zakresie spełnienia kryteriów wyboru projektów, stanowiących załącznik nr 2 do Regulaminu wyboru projektów. Ocena jest jednoetapowa i dokonywana jest przez ekspertów, którzy wchodzą w skład komisji oceny projektów (KOP). Ocena dokonywana jest m.in. na podstawie informacji zawartych we wniosku, a także informacji udzielanych przez wnioskodawcę podczas posiedzenia panelu KOP.

Możesz poprawić wniosek

Możesz zostać wezwany przez IP do uzupełnienia lub poprawienia wniosku. Wezwanie do uzupełnienia lub poprawienia wniosku zawiera wstępną opinię w zakresie kryteriów
wymagających uzupełnienia lub poprawy.

Masz 14 dni na poprawę

Po otrzymaniu wezwania, będziesz miał 14 dni kalendarzowych na wprowadzenie uzupełnień lub poprawienie wniosku w lokalnym systemie informatycznym w zakresie określonym w wezwaniu. Termin ten jest liczony od dnia następującego po dniu wysłania wezwania. Jeśli nie zgadzasz się z którąkolwiek z uwag wskazanych w wezwaniu możesz odnieść się do niej w czasie przekazywania skorygowanego wniosku do instytucji pośredniczącej.

Wniosek będzie przekazany ekspertom w lokalnym systemie informatycznym

Po upływie terminu na uzupełnienie lub poprawienie wniosku zostaje on przekazany ekspertom
w LSI. Jeśli uzupełnisz lub poprawisz wniosek w wyznaczonym terminie, jednak niezgodnie z zakresem wezwania, ocenie podlegać będzie wersja wniosku uwzględniająca dokonane uzupełnienia lub poprawę pomimo, że są niezgodne z zakresem wezwania. Jeżeli nie dokonasz w wyznaczonym terminie uzupełnienia lub poprawienia wniosku, ocenie
podlegać będzie wersja wniosku, która została pierwotnie skierowana do oceny.

Oczywiste omyłki może poprawić instytucja

W przypadku stwierdzenia we wniosku oczywistych omyłek – instytucja pośrednicząca może je poprawić bez konieczności wzywania Ciebie do ich poprawienia. IP w takiej sytuacji poprawia omyłkę z urzędu i zawiadamia o tym przesyłając informację na Twój adres poczty elektronicznej. IP może też wezwać Ciebie do poprawy.

Zostaniesz poinformowany o terminie panelu

Instytucja pośrednicząca poinformuje Ciebie i ekspertów o wyznaczonym terminie panelu za pośrednictwem poczty elektronicznej. Informacja zostanie przekazana przynajmniej pięć dni kalendarzowych przed planowanym posiedzeniem.

Kto bierze udział w panelu

W panelu biorą udział:

  1. ze strony IP - eksperci (przynajmniej trzech) oraz przewodniczący panelu i sekretarz panelu,
  2. ze strony wnioskodawcy - maksymalnie czterech przedstawicieli wnioskodawcy, którzy powinni mieć pełną wiedzę o ocenianym projekcie i przynajmniej jeden z nich ma upoważnienie do reprezentacji wnioskodawcy.

Panel może odbyć się bez Twojego udziału

W przypadku, jeśli nie weźmiesz udziału w panelu w wyznaczonym terminie, panel odbędzie się bez Twojego udziału. IP może zmienić wyznaczony termin panelu w przypadku zdarzeń
losowych niezależnych od Ciebie lub IP, które uniemożliwiają Tobie lub członkom panelu KOP wzięcie udziału w panelu w wyznaczonym terminie, z zastrzeżeniem, że kolejny wyznaczony termin panelu nie może wpłynąć na datę zatwierdzenia wyników oceny projektów.

Z ilu części składa się panel

Panel odbywa się w formie wideokonferencji i dzieli się na dwie części:

- omówienie projektu przez panel KOP,

- dyskusja panelu KOP z przedstawicielami wnioskodawcy nt. projektu.

Przebieg panelu z udziałem przedstawicieli wnioskodawcy jest rejestrowany przez IP. Nie wolno nagrywać przebiegu posiedzenia panelu przez innych uczestników niż IP. Czas panelu powinien wynosić około 1 godziny.

Ważny konsensus przy ocenie

Ocena poszczególnych kryteriów dokonywana jest przez wszystkich ekspertów. Podczas podejmowania decyzji o ocenie kryterium eksperci powinni dążyć do konsensusu. Może się zdarzyć, że uzyskanie konsensusu nie będzie możliwe - wówczas głos decydujący ma ekspert wyznaczony przez IP jako ekspert wiodący.

 

Po panelu możesz zostać poproszony o poprawę lub uzupełnienie

Jeżeli po panelu, panel KOP uzna, że projekt może uzyskać ocenę pozytywną, jednak konieczna
jest poprawa wniosku m.in. w zakresie:

  1. przeniesienia części wydatków kwalifikowalnych do wydatków niekwalifikowalnych,
  2. wskaźników,
  3. porządkowych zmian we wniosku,
  4. innych zmian uzgodnionych na panelu w zakresie dopuszczonym w kryteriach wyboru projektów, możesz zostać wezwany przez instytucję do uzupełnienia lub poprawienia wniosku we wskazanym w wezwaniu zakresie.

Będziesz miał 3 dni na poprawę

Po otrzymaniu od IP wezwania, będziesz miał trzy dni kalendarzowe na poprawę wniosku w LSI w zakresie określonym w wezwaniu.

W zakresie oceny kryteriów eksperci mogą ocenić je negatywnie lub pozytywnie.

W wyniku oceny projekt może zostać:

  1. wybrany do dofinansowania – jeśli spełnił wszystkie kryteria albo
  2.  niewybrany do dofinansowania – w przypadku, gdy nie spełnił on któregokolwiek z kryteriów lub kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w danym naborze została wyczerpana.

Na jakiej podstawie ocena projektu

Ocena projektu po panelu dokonywana jest na podstawie:

  1. ostatecznej wersji wniosku,
  2. wyjaśnień udzielonych przez przedstawicieli wnioskodawcy podczas panelu.

Jeśli chcesz zwiększyć szanse, aby w wyniku oceny Twój projekt został wybrany do dofinansowania, postępuj zgodnie ze wskazówkami:

Krok 1. Starannie i zgodnie z zasadami przygotuj wniosek o dofinansowanie.

Krok 2. Zwróć uwagę, aby w razie konieczności wniosek uzupełnić lub poprawić w wymaganym
               terminie.

Krok 3. Weź udział w panelu w wyznaczonym terminie.

Krok 4. Popraw lub uzupełnij wniosek w wyznaczonym terminie i określonym zakresie, jeśli po
                panelu otrzymasz wezwanie.

Autor: Agnieszka Szuszakiewicz-Idziaszek
Agnieszka Szuszakiewicz-Idziaszek

Autor: Agnieszka Szuszakiewicz-Idziaszek

adiunkt na Wydziale Ekonomicznym Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, specjalizuje się w tematyce funduszy unijnych, ma ukończone trzy kierunki studiów podyplomowych z zakresu: integracji europejskiej, zarządzania funduszami europejskimi oraz doradztwa zawodowego

Nr 223 - Kwiecień/Maj 2024 r.

Nr 223 - Kwiecień/Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej