Załóż konto testowe
Dostęp na . 48h . za darmo!

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu umowy dzierżawy nieruchomości gruntowej, będącej własnością powiatu

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 27 stycznia 2023
3912dfb9d1c8d8463d7c63b10d5034c48969ee29-xlarge

Fiskus zgodził się z poglądem, że zawarcie umowy na dzierżawę w celu postawienia reklamy na nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność Powiatu, należy kwalifikować jako usługę reklamy, dla której obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych.

Z wnioskiem o interpretację wystąpił Powiat, który zawiera umowy cywilnoprawne na dzierżawę nieruchomości gruntowej (stanowiącej własność Powiatu), na podstawie których wyraża zgodę na postawienie reklamy i w tym zakresie działa w charakterze podatnika VAT. Celem zawieranej przez Powiat umowy jest udostępnienie miejsca na umieszczenie reklamy przez wnioskujący podmiot. Umowy zawierane są na czas określony, np. dwa lata.

Wydzierżawiający jest trwałym zarządcą nieruchomości. Przedmiotem umowy jest dzierżawa miejsca na posesji szkolnej, w celu postawienia reklamy. Reklama jest własnością dzierżawcy i zawiera m.in. informację o danych przedsiębiorcy.

Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu umowy dzierżawy nieruchomości gruntowej

Powiat miał wątpliwość, czy zawarcie umowy dzierżawy na postawienie reklamy na nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Powiatu, należy kwalifikować jako usługę dzierżawy, dla której obowiązek podatkowy powstaje na podstawie art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b i ust. 7 ustawy o VAT czy jako usługę reklamy, dla której obowiązek podatkowy będzie powstawał na zasadach ogólnych, tj. zgodnie z art. 19a ust. 1, ust. 3 i ust. 8 ww. ustawy.

Organ podatkowy zgodził się z poglądem, że zawarcie umowy na dzierżawę w celu postawienia reklamy na nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Powiatu, należy kwalifikować jako usługę reklamy dla której obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, określonych w art. 19a ust. 1 ustawy, jeśli płacona jest jednorazowo za cały okres trwania umowy lub na podstawie art. 19 ust. 1 w związku z ust. 3 ustawy o VAT, jeśli umowa zawierana jest na czas określony i zawiera następujące po sobie terminy rozliczeń.

W myśl art. 19a ust. 3 ustawy usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Czytaj także:

Powyższe nie wyklucza jednak, że obowiązek podatkowy mógłby powstać wcześniej. Otóż z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT wynika, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Dyrektor KIS wyjaśnił, że oddanie podmiotowi będącemu stroną umowy, powierzchni na umieszczenie reklamy nie można utożsamiać z klasycznym wynajmem bądź dzierżawą. Brak jest tu bowiem charakterystycznego dla umów najmu elementu wydania rzeczy w celu posiadania, czy korzystania z udostępnionej powierzchni, czy też dla dzierżawy – pobierania pożytków w znaczeniu cywilistycznym.

Istotą tego świadczenia jest umożliwienie drugiej stronie, tj. dzierżawcy przekazywania określonych informacji dotyczących towarów i usług w celu nakłonienia odbiorców reklamy do ich nabycia. Nie następuje tu klasyczne wydanie rzeczy do używania.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz
Źródło:

Interpretacja dyrektora KIS z 30 czerwca 2022 r., 0112-KDIL1-3.4012.166.2022.2.MR

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Nr 223 - Kwiecień/Maj 2024 r.

Nr 223 - Kwiecień/Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej